czwartek, 16 kwietnia 2015

Jak Cię widzą.....pierwsze wrażenie


Witam, witam

Myślałaś kiedykolwiek dlaczego widząc kogoś chwile, pierwszy raz od razu wyrabiasz sobie o tej osobie opinię? Co powoduje, że już wiesz, że będziesz tę osobę lubiła, albo nie pasuje Ci już teraz.

 Pierwsze wrażenie decyduje, jak dalej potoczą się losy relacji. Dlatego, jeśli zależy ci na znajomości bądź pomyślnym załatwieniu sprawy, świadomie popracuj nad zrobieniem pierwszego wrażenia.

Z racji mojej pracy, poznaję codziennie co najmniej kilka osób postanowiłam przybliżyć Wam ten temat....pierwszego wrażenia.

Oto 6 rad jak zrobić dobre wrażenie: 


1. Powitanie 
Pamiętaj, że Twój uśmiech, słowa, sposób w jaki podajesz dłoń były właściwe do danej sytuacji. Bądź otwarta przy przywitaniu, jednak pamiętaj, żeby zostawić przestrzeń dla osoby z która własnie się witasz, żeby mogła dać Ci znak w jaki sposób chce się z Tobą przywitać.
W relacjach towarzyskich nie każdy lubi pocałunek w policzek, mocny uścisk dłoni , czy poklepanie po ramieniu.
Wiesz, że w sztuce podawania dłoni liczy się:
1. sposób wyciągnięcia dłoni 
dłoń skierowana w dół -przekaz niewerbalny- "Mam Ci coś do zaoferowania"
-dłoń skierowana pionowo - przekaz niewerbalny - "Zapraszam do współpracy").
Najczęściej spotkanym gestem jest wyciągnięcie pionowej dłoni przed siebie; taki ruch jest zaproszeniem do kooperacji: "Chcę współpracować z Tobą."


-dłoń skierowana w górę -przekaz niewerbalny - "Jestem do Twoich usług").
Sprzedawcy często stosują ten styl powitania subtelnie pokazując drugiej osobie, że są gotowi dostosować się do jej oczekiwań. "Ty tu rządzisz."


2. siła uścisku
Moc uścisku dłoni nie ma nic wspólnego z bezpośredniością, szczerością i siłą charakteru. Ojcowie uczą synów, żeby ściskali na powitanie dłoń mocno i pewnie. Sami z siebie nigdy by tego nie robili. Takiego męskiego uścisku muszą się nauczyć.
Z drugiej strony - jak czujesz się kiedy ktoś wita się tak, że masz wrażenie kontaktu ze śniętą rybą? Najchętniej szybko włożyłbyś rękę do kieszeni, żeby sprawdzić czy nie przykleiła się żadna mokra łuska. Brrr... Śnięta ryba źle się kojarzy :-(
Większość odczytuje taki uścisk dłoni jako znak słabości, bojaźni i braku zdecydowania. Zero energii. Tylko dmuchnąć, żeby się przewrócił. 

3.długość uścisku
Im dłużej trzymasz dłoń przy powitaniu, tym mocniejsze robisz wrażenie. Jeśli kogoś lubisz naturalnie wydłużasz uścisk, prawda? 

2. Zwróć uwagę na swój wygląd
I tu znaczenie ma nie tylko ubranie ale również dodatki. To jak wyglądamy odgrywa kluczową rolę. Zawsze najwięcej punktów zbiera, schludny, nie rzucający się w oczy , ale elastyczny image. Pewnie dobrze żeby, tez się czymś wyróżniał, nie był tak całkiem przeciętny.
Oczy: to one zwracają naszą największa uwagę. Pamiętaj kiedy ludzie spuszczają wzrok, wydaje nam się, ze coś ukrywają, są nieufni i niedostępni. Zwężające się, przymrużone oczy możemy odczytać jako wzrok kogoś, kto jest nieszczery, zamknięty w sobie, zimny.
Uśmiech: ludzie, którzy się głośno, szczerze śmieją lub mają kąciki ust naturalnie skierowane do góry, odczytywani są jako otwarci, radośni, zapraszający do kontaktu. Utrzymujący się długo tzw. sztuczny uśmiech, łatwo odczytać. Oznacza, że osoba stara się być na siłę miła. Taki „zaciśnięty” uśmiech plus zwężone oczy można odczytać jako udawany, nieszczery, odpychający.
Włosy: one też wiele o nas mówią. Brudne, pozbawione połysku, rozczochrane odpychają, błyszczące, zadbane przyciągają.  Włosy kręcone, nieujarzmione, często kojarzymy z osobami wesołymi, kreatywnymi, radosnymi i przyjaznymi, ale też trochę szalonymi. Włosy gładkie, proste, gładko uczesane – z osobami, które lubią mieć siebie pod kontrolą, są powściągliwe i na dystans.
3. Zbadaj środowisko
To dotyczy często osób, które starają się o pracę. Musimy wiedzieć do kogo idziemy. Nie z każdym będziesz rozmawiała tak samo. Inaczej z przyszłym pracodawcą, inaczej na imprezie, inaczej z nauczycielką dziecka. Chodzi tu o to ,żeby nie tracąc swojej tożsamości dopasować się do okoliczności
4. Unikaj spotkań w złe dni
Musisz wiedzieć, że jeżeli masz zły dzień i nie jesteś w dobrym nastroju, to nie zrobisz dobrego pierwszego wrażenia, więc nie załatwiaj spraw wtedy spraw ważnych ,zostań w domu. W nowej dla Ciebie sytuacji , może czuć się jeszcze gorzej i wtedy w mowie Twojego ciała będzie widać Twój zły nastrój.
5. Pamiętaj o mowie ciała
Wiesz, że komunikacja to nie tylko słowa, ale również wyraz twarzy, ton, głosu, postawa oraz wspomniany wcześniej sposób podawania dłoni. Miej tego świadomość.
6. Bądź szczera
Sama nie lubisz ludzi nieszczerych, dlatego nie udawaj  tego  kim nie jesteś, bądź szczera i naturalna, nie wysilaj się  być sztucznie miła i sympatyczną


Jak uczy nas Mateusz Grzesiak

11 sekund. Tyle czasu potrzeba , by zainteresować się książką po obejrzeniu okładki, pozostać na nieznanej stronie internetowej i zaciekawić się nową osobą. Badania pokazują, że już po pierwszych sekundach osoba, która cię obserwuje, podświadomie oszacuje dwa czynniki budujące waszą relację: to, na ile jesteś sympatyczny i wiarygodny.

I na koniec, jeśli nie udało ci się z jakiegoś powodu zrobić dobrego pierwszego wrażenia, pamiętaj, że jego zmiana na inne jest możliwa dopiero wtedy, gdy pokażesz kilka kontrprzykładów z różnych dziedzin życia. Dopiero wtedy mózg rozmówcy dokona zmiany.

Pamiętaj zrób dobre pierwsze wrażenie, bo niestety masz na, to tylko pierwszy i jedyny raz.



OLA SIĘ ŚMIEJE.....ciekawa ile razy Jej się udało


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz